Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Pantern
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Pantern.
Ishockeyklubben Pantern
Följ oss för uppdateringar
Sebastian Mollden #92
Årets lagkapten, jobbar alltid hårt defensivt såväl offensivt. Sebastian är född i Kristianstad och där spelade han också mellan 2002 och 2008. Det blev spel i Sölvesborg och Limhamn innan han anlände till Ishockeyklubben Pantern. I år har han gjort 7 assist och 1 mål. Hur känner man igen Sebastian? Leta efter det största leendet på isen
Emil Turesson #22
Mer eller mindre en spelande legend i laget, moderklubb Pantern och en av årets assisterande lagkaptener. Speluppläggare, framspelare och avslutare, ja Emil är väldigt viktig och är en av kugghjulen i laget. Vad sägs om 65 mål och 85 assist på 6 säsonger i Pantern. Än så länge har han gjort 5 mål och 7 assist.
Legend som sagt......
Christoffer Nilsson #76
Rivig och hårt kämpande forward, ”Stoffe” som han kallas tvekar aldrig att gå in i en närkamp. Han började sin hockeykarriär i Limhamn där han är uppväxt. Lite senare i de tidiga tonåren gick han över till Pantern innan han tog ett uppehåll med hockeyn ett tag. Han representerade Malmö IK i två säsonger innan han kom hem till Ishockeyklubben Pantern igen. Christoffer står än så länge för en balja i år, och jösses vilket mål det var.
Linus Hallberg #10
18:åring som är fostrad i Pantern, han är en snabb forward med näsa för målet. Förutom 3 mål och 2 assist i A-laget har han nätat 9 gånger i J20. Morgondagens stjärna!
Adam Eliasson #95
Han är en orädd 19:åring som har blommat ut i A-laget på kort tid. Adam kommer från början ifrån Redhawks med en snabb mellanlandning i Limhamn förra säsongen. Han har gjort 9 mål och 6 assist än så länge men han skyfflar även in poäng i Panterns J20. Morgondagens stjärna!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera